Person:Peder Simonsen (1)

Watchers
  1. Peder Simonsen - 1718
  1. Johanne Marie HYLLE1694 - 1774
Facts and Events
Name Peder Simonsen
Gender Male
Birth? Bragernes, Buskerud, Norway
Marriage to Catharina Markusdatter Helmer
Death? 1718 Skien, Telemark, Norway

Han var fullmektig for stattholder Erik Banner i 1681. Han kan blitt forfremmet til borgermester.

Peder S. står i kildene oppført både som Per Simensen og Per Simonsen. Han omtales bare med personnavn og patronym. Han betalte krigsstyrskatten mai 1717 med fire riksdaler og krigstyrskatten juli 1718 med fire riksdaler. Salig borgermester Simmensens enke betalte krigsstyrskatten feb.1719 på en riksdaler.

Ivar Seierstad skriver om Skien i den store nordiske krig. "En kveld i julen 1711 la noen båter til ved Skiens brygge. Ombord var 112 dødssyke orlogsmatroser. De var smittet av pest og var frosne og halvdøde, ja så elendige at Skiensborgere måtte bære dem på land på stiger og bårer. En døde ombord nede på havnen, en mens han ble båret i land. I Skien var ingen rådhusbygning eller innkvarteringssal hvor de syke kunne få herberge og pleie; privatfolk måtte ta de stinkende, smittefarlige matrosene inn i husene sine. Med "stor kjærlighet og kristendomsplikt" tok borgermester Peder Simonsen den første kvelden en stor del av dem inn i sitt hus og pleiet dem med varme, mat og drikke. Det kostet hans kone livet. De syke ble etter hvert fordelt rundt om både i kjøpstaden og på ladestedene. Det ene bud etter det andre kom til rådstuen fra borgere som meldte at hustru og barn lå pestsmittet, hjelpeløse i sengen. Men pesten kulminerte raskt. Ett år senere var det bare igjen tre vanføre matroser til forpleining." (s. 318).

Det er allment kjent at den siste gang Norge ble rammet av pest, var i 1654. Julen 1711 ble nok ikke Skien rammet av pest, men av en annen livsfarlig epidemisk sykdom. Skien hadde verken lasarett eller sykehus, ingen skole, og kirken var i desember så iskald at sjømennene ville ha frosset i hjel.

Peder Simonsen ble 19. februar 1717 trolovet med Johanne Markusdatter. Som enke betalte hun krigsstyrskatten på en riksdaler i februar 1719.. Hun er en ganske fattig enke i ekstraskatten des. 1743; hun oppga i okt. 1743, ved sin svigersønn Jens Melbech, at de hus hun sitter i, er hennes sønns, hun har kun det han forsørger henne med.

Sønnen Monsieur Casper Becher Hylle eide i 1722 to sager ved byen som han selv brukte, og hadde ellers en liten sjøbodhandel. Hans iboende gård med møbler og victualie" (matvarer) samt andre varer ble taksert til 1800 riksdaler i 1732. Ved ekstraskatten i 1743 opplyses det at han har vært kjøpmann, men nå har slett ingen slags verv, og derfor er så fattig at han ei formår å betale for seg og en pike.

Peder Simonsen blir nevnt flere ganger i Skien bys historie, s. 318, 320-24, 329, 334, 545-7.Vigerust: Skiens borgerskap på 1700-tallet, 1998, s. 17, 30, 43