Person:Taecke Van Jaersma (1)

Taecke Van Jaersma
b.Abt 1465
d.Aft 1511
  1. Taecke Van JaersmaAbt 1465 - Aft 1511
  2. Hyelck Van JaersmaAbt 1472 -
Facts and Events
Name Taecke Van Jaersma
Gender Unknown
Birth? Abt 1465
Death? Aft 1511

Taecke komt voor in het stamboek van adel en wordt de stamvader genoemd omdat de auteurs geen meer namen hadden gevonden.

Herma v.d. Berg noemt echter nog een aantal Jaersma's die zij in diverse bronnen is tegengekomen (Noordelijk Oostergo, de Dongeradelen). Omdat de gegevens incidenteel zijn, is het lastig een rekonstruktie te maken. Toch moet er tussen de personen sprake van een relatie zijn: a. omdat ze hetzelfde familiewapen voeren, b. omdat Hyelck één van haar kinderen Ruurd noemt en bij de namen van Herma v.d. Berg een Ruurd voorkomt.

Van Taecke is bekend dat hij met Doedt Sjorda was getrouwd, één van hun kinderen heette Ritscke. Deze Ritscke was priester, in 1539 liet hij een testament maken waarin een broer Sjoerd en en zuster Margaretha werden genoemd.

Taecke woonde in ieder geval in 1490 op de familiestate te Holwerd, hij ondertekende in dat jaar met anderen de Saksische reversaalbrief. In 1511

wordt hij in de registers van aanbreng vermeld als eigenaar van 44 pondematen

binnendijks en 8 pondematen buitendijks land.