Person:Knut Voje (1)

Watchers
Knut Stiansson VOJE
d.1665
  1. Knut Stiansson VOJE1592 - 1665
  1. Nilsmund Knutsson VOJE1636 - 1696
  2. Taran Knutsd. VOJE1637 - 1709
  • HKnut Stiansson VOJE1592 - 1665
Facts and Events
Name Knut Stiansson VOJE
Gender Male
Birth? 1592 Vegårdshei
Marriage to Anne Eilevsdatter Solberg
Marriage to Unknown
Death? 1665

Knut kom til Søndre Voje i 1625. Han var gift to ganger og haddesønnen Jens i 1. ekteskap. Så giftet han seg med Anne Solberg, og fra disse stammer hele Voje-ætten. Begge må være av Vrålstadslekt og var sannsynligvis firmenninger, det nærmeste man kunne være uten å søkekongelig bevilling. Firmenningsgifter var en vanlig økonomisk ogodelsmessig reguleringsmekanisme på den tid. Det er trykt ættetavle foren del av slekten.

Han fikk også mye gods med Anne og var en rik mann. Knut makeskiftet tilseg Midtre Voje og Eggedalen fra svogeren, Eilev Eilevsson Solberg. Knutvar kirkeverge og ofte lagrettemann.

Etter at han ble enkemann, måtte Knut bøte 12 daler for å "haffue med et Quindfolk beganget Lejermaal".

Skifte 26.9.1665. Etter Knut ble det sak mellom halvbrødreneJens og Nilsmund om gården. Lagmannen avsa i 1665 dom om atgården skulle deles, og at eldstesønnen Jens kunne velge hvilken parthan ville ha. Ca. 1730 kjøpte Nilsmunds sønn den andre parten. Eldstesønnen i 2. ekteskap, Stian, fikk ingen del i Voje og hørte enikke mer til. En yngre sønn fikk en part i gården, men det gikk ut medham. 1704 ble det sagt på tinget at "Gunleik Woye i Armod var hendøed". Ifølge historie i slekten skal en Knut Voje fra Vegårshei ha kommettil Drangedal for flere hundre år siden. Ifølge Vojesoga kom Knut Vojetil Drangedal like etter svartedauen, Voje var da ødegård. Jeg har istedet gått ut fra Ubergsoga. Knut Gunnarson hadde en sønn, Stig ellerSti, og eide en hud i Voje i Drangedal. Det er sannsynlig at sønnenedelte gårdene som faren eide og at Sti overtok gårdparten i søndre Våje.

Våg av glno. vågr, liten innestengt bukt. Våje ligger mellom to kiler avToke. Skrivemåten har vekslet sterkt, men uttalen skal hele tiden havært Våje.

Vegårshei i eldre tid, I/434 og 446. Drangedalsboka, s. 644.