Person:Gudmund Bagge (3)

Watchers
Gudmund Bagge
b.13 Apr 1748 Uddevalla (O)
d.8 Jun 1813 Uddevalla (O)
Facts and Events
Name Gudmund Bagge
Alt Name _____ Olsson
Gender Male
Birth? 13 Apr 1748 Uddevalla (O)
Christening? (Apr 13, 1748) Uddevalla
Marriage 16 Jan 1774 Uddevalla (O)to Anna Christina Busch
Death? 8 Jun 1813 Uddevalla (O)
Burial[1] Uddevalla (O)Östra kyrkogården, Kv 1, Nr 28
Other? Gudmund Bagge var deras son och han var handlare i Uddevalla och bodde efter bra Misc

handlande i Uddevalla, direktör vid Gustafsbergs barnhus. (L B Bagge)



Gudmund var den förste Bagge som gravsattes på Östra kyrkogården efter dess invigning. Gudmund dog 1813 och har en mycket karakteristisk gravsten. På den står det:

HÄR

FÖRVARAS STOFTET

AF HANDELSMANNEN

HERR

GUDMUND Oson BAGGE

FÖDD

I UDDEVALLA

D: 13 APR.1748

DÖD

PÅ LANDERIET MARIEBERG

D:8 JUNII 1813

EN STILLA JESU TILBEDJARE

____________

UNDER ETT ÄGTENSKAP AV 38 * ÅR

WÄLSIGNAD MED 11 SÖNER

DERAF 7 I LIFVE

SAMT

14 BARNA-BARN

AF ALLA


ÄLSKAD OCH SAKNAD

WICIT

På gravstenens baksida står hustruns namn. Enkefru Anna Chri: Bagge, född Busck, samt att hon var född den 15 september 1756, men inte dödsåret.

När jag säger att det står så betyder det att det gjorde det då kyrkoherde Axel Hellman skrev sin bok Gället vid Bäveån - 800 års kyrkohistoria 1967. I dag är gravstenen praktiskt taget oläslig. Den står i den del av Östra kyrkogården som kallas för Bagges hörn och där ligger många från släkten begravda.

En annan Bagge, som också var handlande, byggde den östra flygeln till Rådhuset och ytterligare en var med och startade den första storindustrin i Uddevalla, Kampenhofs AB.Det finns förstås en lång rad "Baggar" som jag inte nämnt. Han som köpte Backetoften och döpte om gården till Baggetofta, senare Gustafsberg, till exempel.

References
  1. .

    Begravda i Sverige