Person talk:Pier Plantinga (2)


Kuiper [25 July 2014]

Kuiper

De kuipers worden onderscheiden in natte en droge kuipers. De laatste maakt vaten om droge stoffen in te bewaren. De natte kuipers vervaardigden vaten als haringtonnen, wijn- en biervaten, wringtobbes, pers- en opslagkuipen. Daarnaast werden emmers, wastobbes en ook wel drijvers voor netten vervaardigd.

De verschillende producten, die in de vaten moesten worden opgeslagen stelden verschillende eisen. Haringvaten of regentonnen behoefden niet van de allerhoogste kwaliteit te zijn. Als grondstof gebruikte men inlands grenen of eiken. Voor cognac was bij voorkeur Frans eiken de grondstof, voor andere alcoholische dranken gebruikt(e) men Slavonisch of Amerikaans eiken. Biervaten moesten aan de binnenkant gepekt worden, zodat het hout geen invloed op de smaak kon uitoefenen. Voor de hoepels gebruikte men oorspronkelijk wilgenhout, later werd dit vervangen door ijzer.

De duigen werden op maat gemaakt met behulp van verschillend gereedschap.

Wanneer de duigen op maat en in de juiste vorm zijn gebracht, worden ze rechtop gezet en àan een kant bijeengehouden door beslagbanden. Vervolgens wordt het vat met de wijde kant naar beneden boven een vuur rondgedraaid, zodat ze kunnen buigen. Vervolgens wordt het vat in wording omgekeerd, waarna men de duigen met een strop, die aangedraaid kan worden, in het juiste model brengt, waarna ook daar een hoep kan worden aangebracht. Onder en boven wordt een groef aangebracht waarin de bodem en later het deksel worden vastgezet.

Zo nodig wordt een gat aangebracht met een stop, zodat daar t.z.t. een kraan in kan worden bevestigd.

De wringtobbes, pers- en opslagkuipen ten behoeve van de zuivelindustrie worden van teakhout gemaakt.--henk 08:20, 25 July 2014 (UTC)


Obligatie [26 July 2014]

1844 Bolsward, notaris Esge Taco Kuipers
Obligatie
- Pier Douwes Plantinga te Abbega, gehuwd met Aaltje Oepkes de Jong, schuldenaar
- Auke Aukes Frankena te Hichtum, schuldeiser
Bron  : Tresoar
Toegangsnr.  : 26
Inventarisnr.: 16025
Repertoirenr.: 150 d.d. 21 november 1844--henk 12:24, 26 July 2014 (UTC)

Obligatie [26 July 2014]

1875 Bolsward, notaris W. A. Peereboom
Obligatie
- Pier Douwes Plantinga te Abbega, debiteur
- Douwe Piers Plantinga te Abbega, debiteur
- Oepke Piers Plantinga te Abbega, debiteur
- Tjitske Piers Plantinga te IJlst, debiteur
- Antje Piers Plantinga te Oosthem, debiteur
- Mink Mintjes Beinema te Wolsum, crediteur:
Bron  : Tresoar
Toegangsnr.  : 26
Inventarisnr.: 16059
Repertoirenr.: 69 d.d. 25 maart 1875--henk 12:25, 26 July 2014 (UTC)